GENEL BİLGİLER

Fakültemiz 1992 yılında 3837 sayılı yasayla kurulmuş, 1993-1994 öğretim yılında öğrenci alarak eğitim ve öğretime başlamış, 1997 yılı baharında da ilk mezunlarını vermiştir. Fakültenin ilk kurulduğu dönemde makine, inşaat ve gıda mühendisliği bölümlerinde eğitim verilmekteydi. Yıllar geçtikçe bölümlerimizin sayısı arttı; bugün mühendislik fakültesi sekiz bölümden oluşmaktadır ve üç merkez bulunmaktadır.

Fakültemizde bulunan sekiz bölüm şunlardır:

 • Biyomühendislik
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Gıda Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Ayrıca, fakültemiz şu merkezler bulunmaktadır:

Fakültemizde Bilgisayar Mühendisliği ve Biyomühendislik bölümlerinde %100 İngilizce, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinde ise %30 İngilizce eğitim verilmektedir. Bu bölümlere yeni başlayan öğrencilerimiz, Yabancı Diller Yüksekokulumuz tarafından yapılan İngilizce yeterlik sınavına girerler. Bu sınavda başarı notu, 100 üzerinden en az 60’tır. Yeterlik sınavında başarılı olamayan öğrencilerimiz İngilizce hazırlık sınıfına devam ederek yabancı dil bilgilerini yeterli düzeye ulaşıncaya kadar geliştirmek zorundadırlar.

Kampüsümüz Manisa, Muradiye’de, şehrin dışında rahat ve sakin bir ortamda yer almakta, bu sayede öğrencilerimizin üretken ve yenilikçi çalışmaları için rahat bir atmosfer sunulmaktadır. Kampüsümüzde kız ve erkek öğrencilere barınma imkânı sağlayacak yeni ve kaliteli öğrenci yurtlarımız bulunmaktadır. En yüksek standartlarda inşa edilmiş olan bu yurtlarda öğrencilerimiz, özel banyo ve tuvaleti bulunan odalarda kalma şansına sahiptirler. Ayrıca, Manisa merkezden ve İzmir’in tüm semtlerinden kampüsümüze rahat ve kolay ulaşımı sağlayan özel servisler sürekli hizmet vermektedirler. Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkemizde, hem her gün değişik menüler sunan alakart restoranımız, hem uygun fiyatlarla tabldot yemekler sunan üniversite yemekhanemiz, hem de fast-food ürünlerin satıldığı kantinlerimiz bulunmaktadır. Öte yandan, faaliyete girmiş olan Alışveriş Merkezimizde çok sayıda kafe ve restoran, market ve öğrencilerin ihtiyaç duyacakları çeşitli ürünlerin satıldığı mağazalar bulunmaktadır. Kampüsümüzdeki sosyal tesis binasında banka ve PTT şubeleri hizmet vermektedir. Ayrıca, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, tenis kortları, kütüphane, öğrenci klübü odaları gibi çeşitli sosyal ve sportif tesisler de öğrencilerimizin istifadesine sunulmuştur.

CBÜ, Ege Bölgesi’nin önde gelen mühendislik fakültelerinden birine sahiptir. Ülkemizin sürekli büyüyen kentlerinden biri olan Manisa, çoğu ulusal ölçekte faaliyet gösteren mühendislik ve teknoloji tabanlı pek çok şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite sanayi işbirliğini geliştirme ve üniversitenin bilimsel birikimini sanayiye aktarma amacıyla 2010 yılı Şubat ayında, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde “MOSB-CBÜ İrtibat Bürosu” kurulmuştur. Toplamda 960 hektar üzerindeki mevcut 183 işletmenin yer aldığı Manisa OSB; sanayileşme eşiğini çoktan aşmış, Avrupa ve dünya ekonomileriyle bağlarını kurmuş, sanayi odaklı, kalıcı ekonomik gelişme stratejisine ve buna uygun politikaları oluşturma ve uygulama becerisine erişmiş bir OSB' dir. Fakültemizdeki çeşitli bölümlerin buradaki firmalarla ilişkileri bulunmakta, ortak araştırma ve uygulama projeleri gerçekleştirilmektedir. Bu ilişkiler sayesinde öğrencilerimiz, ortak projeler geliştirme, yaz stajlarını yapma ve daha mezuniyet öncesinde iş bağlantıları kurma fırsatına sahip olmaktadırlar. Ayrıca faaliyete geçen CBÜ Teknoloji Merkezi (Tek-Mer) ve faaliyete geçecek olan CBÜ Teknopark, üniversitemizin sanayi ile işbirliğini artırma gayretlerinin en önemli göstergeleridir.

21.yüzyılda, kısıtlı yeryüzü kaynaklarının daha verimli kullanılması ve çevreye verdiğimiz ağır yüklerin azaltılması için çaba göstermeli ve bu amaçla yeni teknolojilerin geliştirilmesi için durmaksızın çalışmalıyız. İşte bu noktadan hareketle, okulumuzun temel felsefesi, mühendislik alanında sistematik ve kapsamlı bir bilgiye sahip yaratıcı mühendisler ve araştırmacılar yetiştirmektir. Amacımız, “mühendislik yoluyla insanlığın refahına katkıda bulunma” özgörevini ve ahlakını taşıyan, sahip oldukları sistematik ve kapsamlı bilgiler sayesinde sorunları teşhis etme ve çözme yeteneğini edinmiş, liderlik özgüveni olan mühendisler mezun etmektir. Bu amaç doğrultusunda, kendi mühendislik disiplinindeki yeni gelişmeleri takip etmesi ve bütünleştirmesi için her programda dinamik bir yapıya izin verilmektedir.

 • MÜDEK
 • Eurace
 • Erasmus
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik