dekanımızdan mesaj

Sevgili Öğrencilerimiz,

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak sizleri aramızda görmekten mutluluk duymaktayım.

1992 yılında kurulan Fakültemiz, 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Gıda, İnşaat ve Makine Mühendisliği bölümlerine öğrenci alarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Daha sonraki yıllarda yeni bölümlerimizin açılması ile Fakültemiz büyümüştür. Bugün Fakültemiz bünyesinde sekiz bölüm bulunmaktadır. Bunlar; Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’dir.

Fakültemizde Bilgisayar Mühendisliği ve Biyomühendislik bölümlerinde %100 İngilizce, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinde ise %30 İngilizce, Gıda Mühendisliği Bölümümüzde ise Türkçe eğitim verilmekte olup öğrencilerimiz isteğe bağlı hazırlık sınıfı ile İngilizce eğitim alabilmektedir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Bölgesi’nin önde gelen Mühendislik Fakültelerinden birine sahiptir. Ülkemizin sürekli büyüyen kentlerinden biri olan tarım ve sanayi şehri Manisa, çoğu ulusal ölçekte faaliyet gösteren mühendislik ve teknoloji tabanlı pek çok şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirme, Üniversitenin bilimsel birikimini sanayiye aktarma ve teknoloji tabanlı bilgi üretme amacıyla 2017 yılı Mart ayında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsünde Teknoloji Geliştirme Bölgesi “Manisa Teknokent” kurulmuştur.

Toplamda 960 hektar üzerindeki mevcut 224 işletmenin yer aldığı ve yaklaşık 50.000 kişinin istihdam edildiği Manisa Organize Sanayi Bölgesi; sanayileşme eşiğini çoktan aşmış, Avrupa ve dünya ekonomileriyle bağlarını kurmuş, sanayi odaklı, kalıcı ekonomik gelişme stratejisine ve buna uygun politikaları oluşturma ve uygulama becerisine erişmiş bir OSB'dir. Fakültemizdeki çeşitli bölümlerin buradaki firmalarla işbirlikleri bulunmakta, ortak araştırma ve uygulama projeleri gerçekleştirilmektedir. Bu ilişkiler sayesinde öğrencilerimiz, ortak projeler geliştirme, yaz stajlarını yapma ve daha mezuniyet öncesinde iş bağlantıları kurma fırsatına sahip olmaktadırlar.

21.yüzyılda, kısıtlı yeryüzü kaynaklarının daha verimli kullanılması ve çevreye verdiğimiz ağır yüklerin azaltılması için çaba göstermeli ve bu amaçla yeni teknolojilerin geliştirilmesi için durmaksızın çalışmalıyız. İşte bu noktadan hareketle, okulumuzun temel felsefesi, mühendislik alanında sistematik ve kapsamlı bir bilgiye sahip, yaratıcı mühendisler ve araştırmacılar yetiştirmektir. Amacımız, “mühendislik yoluyla insanlığın refahına katkıda bulunma” özgörevini ve ahlakını taşıyan, sahip oldukları sistematik ve kapsamlı bilgiler sayesinde sorunları teşhis etme ve çözme yeteneğini edinmiş, liderlik özgüveni olan mühendisler mezun etmektir. Bu amaç doğrultusunda, kendi mühendislik disiplinindeki yeni gelişmeleri takip etmesi ve bütünleştirmesi için her programda dinamik bir yapıya izin verilmektedir. Bir yandan bilgi üreten, bir yandan da üretilen bilgilerin insanlığın kullanımına sunulmasını sağlayan yani teknoloji üreten mühendisleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla öğrencilerimize sürekli öğrenmeye, gelişmeye, araştırmaya ve geliştirmeye odaklı bir eğitim sistemi sunuyoruz. Fakültemiz 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 7+1 eğitim modeli olarak tanımladığımız yeni bir eğitim modeline geçmiştir. Bu eğitim modelinde öğrencilerimizin 8. yarıyılda (15 hafta süresince) eğitimlerini sektörden bir işletmede geçirmesi gerekmektedir. Bu farkındalık öğrencilerimizin sektör ile birlikte eğitilmelerine imkân vermekte ve aranan mühendisler olarak iş bulmalarına önemli katkılar sağlamaktadır.

Sevgili öğrencilerim Fakültemizden mezun olmanızın ardından bilginin ve teknolojinin insanlığın ortak malı olduğu bu çağda, mühendislik bilgilerinizle, mühendislik etiğiyle, toplumun ahlak kurallarıyla, dürüst mühendisler olarak çalışmanızı ve tüm insanlığa faydalı olacak bilgi ve teknolojiler üretmenizi temenni eder, hayatınızda başarılar dilerim.

Prof. Dr. Ahmet TÜRK (Mühendislik Fakültesi Dekanı)

  • MÜDEK
  • Eurace
  • Erasmus
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik