EURACE

Akreditasyon, Mühendislik eğitiminin ulusal ve uluslararası düzeylerde istenen yeterliliklerin sağlanıp sağlanmadığının bağımsız  bir kuruluş tarafından doğrulanmasıdır. Fakültemizde kalite kültürü ve kalite güvence sisteminin oluşturulması açısından  bu doğrulamaların yapılması ve bu yeterliliklerin kazandırılmasına yönelik eğitim programlarının iç ve dış paydaşlarımızın katılımı ile sürekli iyileştirme çevriminin oluşturulabilmesi ve bağımsız kuruluşların bakış açısı ile de eksikliklerimizin tespit edilip düzeltilebilmesi önem arz etmektedir.

Fakültemiz bazı bölümlerinin akredite olduğu MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği),Mühendislik Dekanları Konseyi’nin girişimleriyle oluşturulan Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınan bir akreditasyon kurumudur. MÜDEK aynı zamanda Avrupa Birliği’nin Bologna Süreci’nde oluşturduğu Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı, (ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education) asil üyesidir ve EUR-ACE (European Accreditation of Engineering Programmes)  etiketi vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirilmiştir. MÜDEK hakkında ayrıntılı bilgi http://www.mudek.org.tr/tr/ana/ilk.shtm adresinden takip edilebilir. MÜDEK 15 Haziran 2011 tarihinden itibaren IEA (International Engineering Alliance) şemsiyesi altındaki Washington Accord'a tam üye (Full Signatory) olarak kabul edilmiştir

Fakültemizin  Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği,  İnşaat Mühendisliği , Makine Mühendisliği Bölümleri I. öğretim ve II. Öğretim  programları MÜDEK tarafından 30 Eylül 2020 tarihine kadar akredite edilmiştir ve  bu programlara EUR-ACE (European Accreditation of Engineering Programmes) Etiketi verilmiştir. Mühendislik Programları için Avrupa Akreditasyonu anlamına gelen EUR-ACE Etiketi, bölüm programının "Lisans Düzeyinde Avrupa'dan Akredite Olmuş Mühendislik Programı" anlamını taşımaktadır.

Fakültemizin Endüstri Mühendisliği Bölümünün MÜDEK akreditasyon süreci başvurusu inceleme aşamasındadır, diğer bölümlerimiz ise hazırlık sürecindedir.

iletişim


 Telefon: 0 (236) 201 20 00

 Faks : 0 (236) 201 20 20

 Adres :Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi - Yunusemre - MANİSA 45140

 E-posta: muhendislik@cbu.edu.tr

  • MÜDEK
  • Eurace
  • Erasmus
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik